Nedladdning och installation av Android-appar

Här beskrivs hur man laddar ner och installerar Android-versionerna av labb 3 och 6 till en telefon. Om man inte redan har en sådan telefon kan det förefalla krångligt och det är helt acceptabelt att be handledaren göra detta; det är inte ett mål för denna kurs att lära sig hantera Android-telefoner!

1. Tillåt installation av appar från "Okända källor"

Detta är redan gjort på våra labbtelefoner. Vill du ladda ner er app till en egen telefon måsta du i Inställningar först välja Program, sedan Okända källor och markera att du godkänner nedladdning av icke-Marketprogram.

2. Anslutning till det trådlösa nätverket

Detta är också gjort på våra labbtelefoner, som är anslutna till det trådlösa nätverket NOMAD.

Om du använder en egen telefon är den förmodligen ansluten till nätverket eduroam och du behöver då inte bry dig om resten av detta avsnitt. Anslutning till eduroam är normalt bättre, men kräver fler inställningar; för korta inloggningar i en lånad telefon är NOMAD att föredra.

En nackdel med NOMAD är att för att logga in på detta nätverk måste du kunna ditt /net-lösenord, som är ett annat än ditt vanliga Chalmerslösenord. /net-lösenordet finns på rad 2 på den skraplott som hör till ditt datorkonto (och där det vanliga lösenordet finns på rad 1). Om du inte har kvar eller inte hittar skraplotten kan du skapa ett nytt /net-lösenord genom att besöka https://cdks.chalmers.se/CDKSWeb/faces/views/start.xhtml, logga in (med ditt vanliga lösenord) samt välja "Byt Lösenord för NOMAD".

3. Nedladdning och installation

Följande steg behöver utföras: