Simulatorövnings- och laborationsinformation: Digital- och Datorteknik E1, Lp 4 2011
Uppdaterad 2011-03-18


Laborationerna är obligatoriska. Laborations-PM tillsammans med instruktionslistan för FLEX-processorn (Bunt 2) kan köpas på DC.  De finns även tillgängliga som pdf-filer via kurshemsidan.

Kursdeltagarna delas in i två simulatorövningspass A och B och tre laborationspass 1, 2 och 3. Laborationerna kräver mycket förarbete som dels utförs hemma och dels under de handledda simulatorövningarna. Vid simulatorövningarna och vid laborationerna arbetar man i grupper om två personer. De som önskar arbeta ihop placerar sig vid första simulatorövningstillfället tillsammans vid en dator. Övriga indelas i 2-personsgrupper av handledaren. Samma gruppindelning gäller sedan normalt vid laborationerna.

I början av varje laborationstillfälle tilldelas alla var sin enkel skriftlig uppgift, som är till för att kontrollera förberedelsearbetet. Kontrolluppgifterna finns tillgängliga via kurshemsidan. När alla moment i en laboration är genomförda och godkända så godkänns hela laborationen under labtillfället och kräver då inget efterarbete.

Om någon på grund av sjukdom eller av annat giltigt skäl inte kan närvara vid sitt labtillfälle skall detta meddelas till labchefen via e-post. Reservtillfälle kan i så fall ordnas senare vid ett ordinarie labtillfälle för något av de andra labpassen.

Ordningsregler i laboratoriet
1) Du får vara i laboratoriet endast på schemalagda tider
2) Mat eller dryck får inte förtäras i laboratoriet
3) Arbetsplatsen skall ställas iordning efter laborationen
4) Stolen skall ställas in under labbänken efte
r laborationen

Laborationstider
Laborationerna (4 st) går i veckorna 14, 15, 18 och 20.
Labpass 1: torsdagar kl 13.15-17.00.
Labpass 2: fredagar kl 8.00-11.45. 
Labpass 3: fredagar kl 13.15-17.00. 

Den som tillfälligt önskar byta labtid kan själv ordna detta genom att byta med en person i en annan grupp.

Laborationslokal:
Institutionen för D&IT, lab Datorteknik, rum 4225, EDIT-huset.

Vägbeskrivning till lablokalen.
Se kartan via länk på hemsidan.